Sivas Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Siyaset
  4. »
  5. ABD Dışişleri Bakanı Blinken: “BM ve Türkiye sayesinde Rusya’nın Ukrayna limanları üzerindeki hakimiyeti azaldı””Hemen çabucak her ülke, Rusya’nın…

ABD Dışişleri Bakanı Blinken: “BM ve Türkiye sayesinde Rusya’nın Ukrayna limanları üzerindeki hakimiyeti azaldı””Hemen çabucak her ülke, Rusya’nın…

SoleKinG SoleKinG -
16 0

– ABD Dışişleri Bakanı Blinken: “BM ve Türkiye sayesinde Rusya’nın Ukrayna limanları üzerindeki hakimiyeti azaldı”

“Hemen çabucak her ülke, Rusya’nın saldırganlık savaşının bedelini ödemeye devam ediyor”

“ABD, stratejik silah denetimi için harekete geçmeye hazır”

YENİ DELHİ – ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Hindistan’da düzenlenen G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, “BM ve Türkiye sayesinde Rusya’nın Ukrayna limanları üzerindeki hakimiyeti azaldı” tabirlerini kullanarak, “Hemen çabucak her ülke, Rusya’nın saldırganlık savaşının bedelini ödemeye devam ediyor” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Hindistan’ın başşehri Yeni Delhi’de düzenlenen G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın akabinde basın toplantısı düzenledi. ABD’nin Rusya’nın işgaline karşı gayret eden Ukrayna’ya olan dayanağını yineleyen Blinken, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bir yıl sonra Birleşmiş Milletler Genel Heyeti’nde verilen kapsamlı ve kalıcı bir barışı destekleme kararı için tek bir G20 üyesinin bile bu karara karşı çıkarak Rusya ile birlikte olmadığını söyledi. Blinken, Rus saldırganlığının insan hakları ve insani sonuçlarından hüzün duyulduğunu belirterek, “Her G20 üyesi ve çabucak hemen her ülke, Rusya’nın saldırganlık savaşının bedelini ödemeye devam ediyor. Bu savaş, Lider Putin isterse yarın sona erdirebilir” dedi.

“BM ve Türkiye sayesinde Rusya’nın Ukrayna limanları üzerindeki hakimiyeti azaldı”

ABD’nin ve öbür ülkelerin savaşı engellemek için çok çalıştığını söyleyen Blinken, savaşın beraberinde getirdiği besin güvenliği krizine de dikkat çekti. Blinken, “Büyük ölçüde BM Genel Sekreteri Guterres ve Türkiye sayesinde Karadeniz Tahıl İnisiyatifi, Rusya’nın Ukrayna limanları üzerindeki hakimiyetini gevşetti ve 22 milyon tondan fazla tahıl ve öteki besinin Ukrayna’dan alınmasına müsaade verdi. Bu, her yerde besin fiyatını düşürdü” dedi.

Karadeniz Tahıl Teşebbüsü’nün müddetinin 18 Mart’ta dolacağını söyleyen Blinken, “Rusya bunu yenileme taahhüdünde bulunmayı reddetti. Ülkelerin bugünkü toplantıda verdikleri bildiri açıktır, Karadeniz Tahıl Teşebbüsü’nü genişletin, güçlendirin ve bunu gecikmeden yapın” sözlerini kullandı.

“ABD, stratejik silah denetimi için harekete geçmeye hazır”

Bugün Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile konuştuğunu söyleyen Blinken, “Rusya’yı sorumsuz kararını geri almaya ve Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya Federasyonu’nun nükleer cephaneliklerine doğrulanabilir sonlar getiren Yeni START Mutabakatı’nı uygulamaya geri dönmeye çağırdım” dedi.

Blinken, “Karşılıklı ahenk her iki ülkenin de çıkarınadır. Birebir vakitte dünyanın dört bir yanındaki insanların nükleer güçler olarak bizden bekledikleri de budur. Dışişleri bakanına, ABD’nin her vakit stratejik silah denetimine girmeye ve bu bahiste harekete geçmeye hazır olacağını söyledim” tabirlerini kullandı.

Rusya-Ukrayna savaşına değinen Blinken, “ABD, savaşı diplomasi yoluyla sona erdirmek için Ukrayna’yı desteklemeye hazır” dedi.

“Çin’i Rusya’yı desteklerse sonuçları olacağı konusunda uyardık”

Rusya’ya ölümcül yardım göndermesi durumunda Çin’e yaptırım uygulanıp uygulanmayacağı konusunda kendisine yöneltilen soruyu cevaplayan Blinken, “Çin’i bu cins hareketlerinin sonuçları olacağı konusunda uyardık” dedi.

Blinken, “Başkan Biden’ın Çin Devlet Lideri Xi’ye Rus saldırganlığının en başında çok net bir halde belirttiği üzere şayet Çin, Rusya’nın saldırganlığına ölümcül dayanak vermek ya da Rusya’ya yardım etmek için yaptırımları sistematik olarak savuşturmak üzere müdahalelerde bulunursa bu ülkelerimiz için önemli bir sorun olacaktır” sözlerini kullandı.

Blinken, “Çin Kıdemli Dış Siyaset Yetkilisi Wang Yi’yi yaklaşık bir hafta evvel gördüğümde, Çin’in Rusya’ya ölümcül askeri yardım sağlamayı düşündüğüne dair gerçek kaygımızı lisana getirdim. Şimdi bunu yaptığını görmedik, fakat konuşmayı dikkate aldığını gördük. Çin’e bu cins aksiyonlarda bulunmanın sonuçları olacağını açıkça belirttim” dedi.

“Zorluklar, Rusya’nın BM unsurlarını ihlal etmesinden kaynaklanıyor”

Geçen hafta BM Genel Heyeti’nde Rusya’nın işgalini kınamaya yönelik yapılan oylama hakkında konuşan Blinken, “Biz ve dünyanın dört bir yanındaki düzinelerce ülke, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığı tarafından çiğnenen BM Mukavelesi’nin temel prensipleri için birebir fikirde olduğumuzdan emin olmak istiyoruz. Çok taraflı sisteme yönelik gerçek zorluklar, sistemin temelinde yatan unsurları ihlal eden Rusya’dan geliyor” dedi.

Kaynak: Son Dakika

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir