Sivas Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. ABD’li senatörlerden TikTok yasağına dayanak

ABD’li senatörlerden TikTok yasağına dayanak

SoleKinG SoleKinG -
13 0

NEW ABD’de bir küme senatör, Lider Joe Biden’a Çinli toplumsal medya platformu TikTok’un yasaklanması için daha fazla yetki veren iki partili yasa teklifi sundu.

Demokrat senatör Mark Warner ve Cumhuriyetçi senatör John Thune’un liderliğindeki 12 senatör, Lider Biden’a ve Ticaret Bakanlığına, TikTok dahil, Çinli şirketlerle ilgili düzenlemelerin yapılması ve yaptırım uygulanması için daha fazla yetki veren yasa tasarısını gündeme getirdi.

Bilgi ve İrtibat Teknolojilerini Riske Atan Güvenlik Tehditlerinin Ortaya Çıkmasını Kısıtlama Yasası (RESTRICT Act) ismini taşıyan tasarıda, milletvekilleri Tammy Baldwin, Deb Fischer, Joe Manchin, Jerry Moran, Michael Bennet, Dan Sullivan, Kirsten Gillibrand, Susan Collins, Martin Heinrich ve Mitt Romney’nin imzası bulunuyor.

Warner, yasa teklifiyle ilgili yaptıkları basın toplantısında, toplumsal medya şirketlerine ait düzenlemelerin Rusya, Kuzey Kore, İran, Venezuela ve Kübalı şirketlere de uygulanabileceğini kaydetti.

Yabancı teknoloji şirketlerinin ulusal güvenliğe tehdit oluşturabileceği gerekçesiyle bu adımı attıklarını kaydeden Warner, yasanın yalnızca TikTok’la hudutlu kalmayacağını vurguladı. Warner öbür taraftan ABD’de TikTok kullanan bireylerin kişisel olarak sorumlu tutulmayacağını aktardı.

Beyaz Saray tasarıyı memnuniyetle karşıladı

Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, yaptığı yazılı açıklamada, senatörlerin RESTRICT Act tasarısını desteklediklerini bildirdi.

Sullivan, kelam konusu tasarının ABD hükümetine, yabancı hükümetlerin ABD’de faaliyet gösteren teknoloji şirketlerinin Amerikalıların hassas bilgileri ve ulusal güvenlikleri için risk oluşturacak halde istismar edilmesini tedbire yetkisi verdiğini belirtti.

Bilgi bağlantı teknolojilerinin Amerikalıların hayatlarının ayrılmaz bir modülü olduğuna dikkati çeken Sullivan, “Tasarı bugün karşı karşıya olduğumuz tehditleri ele almamıza ve gelecekte bu çeşit risklerin ortaya çıkmasını önlememize yardımcı olacaktır.” sözünü kullandı.

Sullivan, kelam konusu yasa tasarısını Lider Biden’ın masasına göndermek için Kongreyi süratle harekete geçmeye çağırdı.

ABD’de devlet kurumlarında TikTok yasağı

ABD’de 28 Şubat’ta, devlet kurumlarına, resmi telefonlarda TikTok’un kullanımına yönelik yasağı uygulamak için 30 gün mühlet tanınmıştı.

Beyaz Saray, Savunma Bakanlığı, İç Güvenlik Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı da dahil olmak üzere birçok devlet kurumu, Kongrede aralık ayında yapılan oylamayı beklemeden TikTok’u yasaklamıştı. ABD Senatosu, 15 Aralık 2022’de “ulusal güvenlik endişeleri” nedeniyle federal hükümet çalışanlarının devlete ilişkin aygıtlara TikTok indirmesini yasaklayan tasarıyı oy birliği ile kabul etmişti.

ABD Temsilciler Meclisi, 28 Aralık 2022’de üyeleri ve çalışanlarının kullandığı resmi aygıtlara TikTok uygulamasının indirilmesine ve kullanımına yasak getirmişti. Maryland, Nebraska, South Carolina, South Dakota, Indiana ve Texas da dahil olmak üzere birçok eyalette de TikTok kullanımını yasaklayan benzeri yasalar çıkarılmıştı.

TikTok CEO’su Shou Zi Chew’ün 23 Mart’ta Kongre’de bahse ait tabir vermesi bekleniyor.

Kaynak: Son Dakika

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir