Sivas Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Adıyaman’ın Besni ilçesinde enkaz kaldırma ve hasar tespit çalışmaları sürüyor

Adıyaman’ın Besni ilçesinde enkaz kaldırma ve hasar tespit çalışmaları sürüyor

SoleKinG SoleKinG -
13 0

Kahramanmaraş merkezli sarsıntılardan etkilenen Adıyaman’ın Besni ilçesinde enkaz kaldırma ve hasar tespit çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

Çankırı Valisi Abdullah Ayaz başkanlığındaki Besni Zelzele Uyum Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamada, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 şiddetindeki sarsıntılarda Besni’nin de etkilendiği ve büyük hasar oluştuğu hatırlatıldı.

Deprem sonrası vatandaşların acil barınma ve yemek muhtaçlıklarının karşılanması için çalışmaların yapıldığı, ilçe merkezi ve köylerde taşınabilir mutfaklarla yemek ve besin muhtaçlıklarının karşılandığı belirtilen açıklamada, “Vatandaşlarımızın acil muhtaçlıklarını karşılamaya yönelik gerekli yardımlar birinci günden itibaren dağıtılmış ve halihazırda dağıtılmaya devam etmektedir.” tabiri kullanıldı.

Köylerde zelzeleden etkilenen vatandaşlar için muhtaçlığı karşılayacak biçimde çadırların kurulumunun yapıldığı, çadırların yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı meskenleri olan vatandaşları önceleyecek halde dağıtılarak barınma problemlerinin çözüldüğü aktarılan açıklamada, şu bilgiler paylaşıldı:

“Besni merkezinde sarsıntının birinci gününden itibaren zelzelede hasar görmemiş Kapalı Spor Salonu, Aysel Erdemoğlu Anadolu Lisesi, Ali Erdemoğlu Fen Lisesi ve Erdemoğlu Taziye Meskeni süreksiz barınma merkezi haline getirilerek, vatandaşlarımızın acil barınma muhtaçlıkları karşılanmıştır. Hasar tespit çalışmalarının tamamlanması, elektrik, su ve doğal gaz sağlanmasıyla vatandaşlarımız KYK Yurtlarına yerleştirilmeye başlanmıştır. Ayrıyeten 4. Etap TOKİ konutlarından boş bulunan dairelerin merkezde konutları yıkılan ailelere verilmesi planlanmaktadır.”

İlçe merkezinde enkaz kaldırma çalışmalarının büyük bir süratle devam ettiği, ziyan tespit çalışmalarının da gruplar tarafından yürütüldüğü bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

” OSB’de bulunan 41 dönümlük alanda birinci etapta 546 konteynerlik kent kurulması için altyapı çalışmaları devam etmekte olup en kısa müddette vatandaşlarımızın hizmetine sunmak üzere çalışmalar ağır biçimde sürdürülmektedir. 11 vilayetimizi etkileyen bu zelzelelerde hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.”

Kaynak: Son Dakika

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir