Sivas Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Çin: Kuzey Akım’daki Patlamayla İlgili Detaylı Soruşturma İstemek Milletlerarası Toplumun Hakkı

Çin: Kuzey Akım’daki Patlamayla İlgili Detaylı Soruşturma İstemek Milletlerarası Toplumun Hakkı

SoleKinG SoleKinG -
16 0

BEİJİNG, 21 Şubat (Xinhua) — Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Wang Wenbin, milletlerarası toplumun hayati değere sahip ülkeler ortası altyapıyı önemli biçimde sabote eden ve önemli sonuçlara yol açan Kuzey Akım boru çizgileri patlamasıyla ilgili kapsamlı bir soruşturma talep etme hakkına sahip olduğunu söyledi.

Wang Pazartesi günü yaptığı açıklamada, bir periyot Avrupa için gücün can damarı olarak kabul edilen gaz boru çizgilerindeki patlamayla ilgili objektif, tarafsız ve profesyonel bir soruşturma yürütülmesinin son derece gerekli olduğunu zira patlamaların global güç piyasası ve ekolojik etraf üzerinde önemli tesiri olduğunu söyledi.

Sözcü bu yorumu, ABD’nin geçen yıl Eylül ayı sonlarında meydana gelen patlamalarla bağlantısının detaylarını açıklayan Amerikalı araştırmacı gazeteci Seymour Hersh’i destekleyen son raporlara ve açıklamalara karşılık yaptı.

İddialara nazaran, Amerikalı bir gazeteci olan John Dugan ABD ordusundan isimsiz bir mektup aldı. Mektupta, geçen yıl Haziran ayında Danimarka’da düzenlenen bir NATO askeri tatbikatı olan Baltops-2022 sırasında ABD derin deniz dalgıçlarının, bir kutu ile birlikte “altı saatten fazla müddet boyunca su altında kaybolduğu” yazıyordu.

Columbia Üniversitesi’nden Profesör Jeffrey Sachs da ABD’nin Kuzey Akım’ı sona erdirmek için “esasen nedeni ve araçları olan tek ülke” olduğunu söyledi. Fransa Savunma Bakanlığı eski Danışmanı Alain Corvez de siyasi ve ekonomik açıdan ABD’nin olaydan en çok yararlanan taraf olduğu görüşünü lisana getirdi.

Wang, “Bu açıklamaların akabinde ABD hükümeti ve medyası gizemli bir halde sessiz kaldı ve Avrupa’daki ilgili ülkeler nasıl reaksiyon verecekleri konusunda hayli tereddütlü görünüyorlar” dedi.

Wang bu olağandışı işaretlerin insanlara Kuzey Akım patlamasının arkasındaki gerçeğin kestirim ettiklerinden daha karmaşık olduğuna inanmaları için daha fazla sebep verdiğini söyledi.

Wang Wenbin, “Hayati değer taşıyan ülkeler ortası altyapıyı sabote etmenin ciddiyeti ve bundan kaynaklanan önemli sonuçlar göz önüne alındığında, milletlerarası toplum bunun kapsamlı bir formda soruşturulmasını talep etme hakkına sahiptir” sözlerini kullandı.

Kaynak: Son Dakika

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir