Sivas Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Siyaset
  4. »
  5. EYT’ye ait kanun teklifi TBMM Genel Şurasında

EYT’ye ait kanun teklifi TBMM Genel Şurasında

SoleKinG SoleKinG -
24 0

AK Parti Küme Başkanvekili Mustafa Elitaş, “Bugün tek yürek olma günü fakat bunun yerine parçalama çabası içinde olanlar var.” dedi.

TBMM Genel Heyetinde Emeklilikte Yaşa Takılanlara (EYT) ait Toplumsal Sigortalar ve Genel Sıhhat Sigortası Kanunu ile 375 sayılı Kanun Kararında Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmeleri devam ediyor.

Teklifin birinci hususu üzerine konuşan YETERLİ Parti Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz, kanun teklifinin kamuoyu tarafından uzun müddettir beklendiğini fakat iktidarın sorunun tahliline odaklanmak yerine seçim gayesi olarak EYT’li vatandaşları istismar etmeyi tercih ettiğini ileri sürdü.

EYT’li vatandaşların uzun bir müddettir kararlılıkla gayretlerini sürdürdüğüne işaret eden Yılmaz, “İktidar, bu süreçte sorunu görmezden gelmiş, EYT mağdurlarını dışlamıştır. Bugün ise yeni bir seçim kazanma talihi kalmayan iktidar yıllardır görmezden geldiği bu sorunu çözmek için adım atmıştır.” diye konuştu. Teklifle yaş sorunu yerine prim sorunu getirildiğini lisana getiren Yılmaz, şöyle konuştu:

“Teklifte birçok eksik var. Bu eksikler tamamlanarak getirilseydi toplumun büyük bir kesiti çok daha memnun edilecekti. Toplumsal refah artacak ve üretilecek olan istek daha da büyük olacaktı. Fakat maalesef belirli bir kesim yasa kapsamına alındı, kimi kısımlar bütün ısrarlarımıza karşın yasa kapsamına alınmadı. Alınmadığı için de bu yasa eksik çıkıyor. Bütün bunlara karşın yasanın acilen geçmesi ve hak sahiplerinin bir an evvel haklarına kavuşmasını diliyoruz ve UYGUN Parti olarak maddeyi destekliyoruz.”

“EYT konusu esaslı olarak tahlile kavuştu”

MHP İstanbul Milletvekili İsmail Faruk Aksu, teklifle vatandaşların bir mağduriyetinin daha ortadan kaldırılacağını, teklifin 4 milyondan fazla vatandaşı direkt ilgilendirdiğini söyledi.

EYT konusunun esaslı bir formda tahlile kavuşturulduğunu vurgulayan Aksu, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin sağladığı idare istikrarı ile atılan reformist adımlar çerçevesinde daha önce minimum fiyatın vergi dışı bırakılması, 3600 ek gösterge, sözleşmelilerin takıma geçirilmesi, mali ve toplumsal haklar ile çalışma kaidelerine ait iyileştirmeler üzere çalışan ve emeklilerimizin birçok talep ve beklentisi yerine getirilmiştir. MHP olarak seçim beyannamelerimizde yer verdiğimiz EYT’lilerin mağduriyetlerinin giderileceği taahhüdümüz de gerçekleşecektir.” sözlerini kullandı.

HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan’ın Kahramanmaraş ve Hatay merkezli zelzelelere değinerek, AK Parti’nin 20 yıldır sürdürdüğü yanlış siyasetler sebebiyle “asrın cinayeti” kelam konusu olduğunu öne sürdü.

“23 gündür hala çadır yok, enkaz altında cenazeler var, elektrik, su yok.” diyen Turan, “Felaketin sebebi, hiç eğmeye bükmeye gerek yok, Recep Tayyip Erdoğan ve onun kurduğu sistemdir. Felaketin sebebi neoliberal, siyasal İslamcı, faşist, inşaata dayalı rejimdir. Felaketin sebebi liyakatsizlik, kurumların içinin boşaltılması ve her şeyin Erdoğan’a bağlanmasıdır. Aslında tek adam rejimi göçük altında kalmış durumda.” değerlendirmesinde bulundu.

Yerinden kelam alan HDP Küme Başkanvekili Meral Danış Beştaş ise Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan’ın halkı kin ve düşmanlığa tahrik kabahatinden gözaltına alındığını aktardı.

Beştaş, “Bu sarsıntı vesilesiyle halkı susturma çalışmaları artık kabul edilemez, bıçağın kemiği çoktan geçtiği bir basamağa vardı. Onları gözaltına alacaklarına, asıl sarsıntının sorumlularını, denetlemeyenleri, kayyumları, buna yol verenleri gözaltına almaları gerekiyor.” tabirlerini kullandı.

“Ahlaksızlığa susamayız”

Eleştirilere yanıt veren AK Parti Küme Başkanvekili Mustafa Elitaş, “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik”ten gözaltına alınan Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan’ın paylaşımlarını aktardı. Elitaş, şöyle konuştu:

“Bir profesör ki 28 Şubat tarihinde attığı fakat daha sonra sildiği tweette ‘İlk iki gün asker inmediği için muhafazasız bayanlara tecavüz edilmiş’ diyor. Allah aşkına, bu türlü bir şey olur mu? Palavra söylemek ahlaksızlığın daniskasıdır. ‘Deprem bölgesini geziyoruz. Malatya’daki bin kadar çocuk yitik; organ mafyası ya da çocuk pornocularından kuşkulanıyoruz.’ diye paylaşımda bulunmuş. Bu türlü bir nefret lisanına, aşağılık bir söyleme karşılık vermek mecburiyetindeyiz. Ahlaksızlığa susamayız, ahlaksızlara karşılığını vermek zorundayız.

Acılarımızı yaşamamız, o insanlara katkı sağlamamız, o kardeşlerimizle kucaklaşabilmek, onların yaralarını sarabilmek için bugün tek yürek olma günü lakin bunun yerine parçalama uğraşı içinde olanlar var. Ahlaksızlık, dezenformasyon yapanlara, vatandaşı infiale uğratacak toplumsal bir hareket ortaya çıkarabilecek bu toplumsal medya denilen mevzuyu canavarlaştırarak insanları birbirine düşürmeye çalışanlara karşı daima birlikte çaba edelim.”

CHP Küme Başkanvekili Engin Özkoç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın depremzedelere yönelik “helallik istiyorum” formunda açıklama yaptığını anımsatarak, “Çünkü ‘Orada gerekeni yapamadık’ diyor. Gerekeni yapamadıysanız buradaki en büyük olgunluk yanlışınızı kabul etmenizdir. Asrın felaketi olduğu için değil alınabilecek önlemler evvelden alınmadığı için bunları yaşadık.” dedi.

Kaynak: Son Dakika

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir