Sivas Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Fed’den SVB’nin kontrolüne ait inceleme

Fed’den SVB’nin kontrolüne ait inceleme

SoleKinG SoleKinG -
11 0

ABD Merkez Bankası (Fed), iflas eden Silikon Vadisi Bankasının (SVB) kontrolüne ait inceleme yapılacağını bildirdi.

Fed’den yapılan açıklamada, Finansal Kuruluşlardan Sorumlu Lider Yardımcısı Michael Barr’ın liderliğinde yapılacak incelemenin sonucunun 1 Mayıs’ta yayımlanacağı aktarıldı.

Fed Lideri Jerome Powell, yaptığı açıklamada, “Silikon Vadisi Bankası etrafındaki olaylar, Fed tarafından kapsamlı, şeffaf ve süratli bir inceleme yapılmasını gerektiriyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Barr da “Tevazu sahibi olmamız ve bu firmayı nasıl denetlediğimizi, düzenlediğimizi ve bu tecrübeden ne öğrenmemiz gerektiğini dikkatli ve kapsamlı bir biçimde gözden geçirmemiz gerekiyor.” sözünü kullandı.

Fed’in inceleme kararının, SVB’nin iflası sonrası Merkez Bankasının kontrolüne yönelik tenkitlerin akabinde gelmesi dikkati çekti.

ABD basınında yer alan haberlerde ise Joe Biden idaresinin, bankanın Kaliforniya eyalet yetkilileri ve San Francisco Fed tarafından üstlenilen kontrolünün kalitesini incelediği belirtildi.

2008’den bu yana en büyük iflas

Kaliforniya merkezli SVB’nin, 21 milyar dolarlık tahvil durumunu yaklaşık 1,8 milyar dolar ziyanla kapatması ve 2 milyar doların üzerinde sermaye artırımına gideceğini duyurması sonrası geçen hafta pay fiyatı yüzde 60’ın üzerinde bedel kaybetmişti.

Bazı teşebbüs sermayesi yatırımcılarının şirketlere paralarını bankadan çekmelerini tavsiye etmesi sonrası bankanın kayıplarının sürmesiyle süreçleri askıya alınmıştı.

ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC), 10 Mart’ta piyasalarda düşüşe neden olan SVB’ye kayyum atandığını bildirmişti. FDIC’den yapılan açıklamada, SVB’nin bu yıl iflasa uğrayan birinci FDIC sigortalı kurum olduğu kaydedilmişti.

SVB’nin iflası, 2008 global finansal krizinden bu yana ABD’de kayıtlara geçen en büyük banka iflaslarından biri olmuştu. Bu tipten en büyük iflas, 2008’deki kriz sırasında Washington Mutual’ın iflasında görülmüştü.

ABD’nin 16. büyük bankası olan SVB, ekseriyetle startuplar ve risk sermayelerine finansman sağlıyordu.

Kaynak: Son Dakika

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir