Sivas Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Gürcistan’da Parlamentosu önündeki protestoya güvenlik güçleri müdahale etti

Gürcistan’da Parlamentosu önündeki protestoya güvenlik güçleri müdahale etti

SoleKinG SoleKinG -
13 0

Gürcistan Parlamentosu’nca “Yabancı Tesirin Şeffaflığı Hakkında” yasa tasarısının onaylanmasına reaksiyon göstererek parlamentoya ulaşımın sağlandığı yolu kapatmaya çalışan göstericiler emniyet güçlerince dağıtıldı.

Gürcistan Parlamentosu’nda akşam “Yabancı Tesirin Şeffaflığı Hakkında” yasa tasarısının onaylanmasına reaksiyon göstermek için toplanan çok sayda gösterici, parlamentonun girişini kapatmaya çalışınca emniyet güçleri tarafından biber gazı ve tazyikli su kullanılarak dağıtılmıştı.

Birkaç saat sonra tekrar parlamentonun etrafında toplanan göstericiler, parlamentoya ulaşımın sağlandığı yolu kapatmaya çalışınca emniyet güçleri tarafından tazyikli su kullanılarak bir defa daha dağıtıldı.

Cumhurbaşkanı Zurabişvili’den yasaya tepki

ABD’de temaslarda bulunan Gürcistan Cumhurbaşkanı Salome Zurabişvili Tiflis’teki olaylara ait telekonferans yoluyla Parlamentonun önünde toplanan göstericilere hitaben konuşma yaptı.

Parlamentonun onayladığı “Yabancı Tesirin Şeffaflığı Hakkında” yasasının aslında Rusya’nın “talimatıyla” hazırlanan bir yasa olduğunu tez eden Zurabişvili, “Bu yasa ne halde olursa olsun iptal edilmelidir.” dedi.

Yasaya karşı veto hakkını kullanacağını lisana getiren Zurabişvili, “Daha birinci günden bu maddeyi veto edeceğimi söylemiştim ve veto edeceğim.” formunda konuştu.

Zurabişvili kelam konusu yasanın Gürcistan’ın Avrupa Birliği (AB) ve NATO entegrasyonuna karşı olduğunu savunarak parlamentoda yasanın onaylanmasına oy veren herkesin anayasaya karşı çıktığını savundu.

“Yabancı Tesirin Şeffaflığı Hakkında” yasa tasarısının tartışması

Gürcistan Parlamentosu’nda, yabancı ülkelerin istihbarat faaliyetleriyle ilgili kelam konusu yasa tasarısı, 3 ve 6 Mart tarihlerindeki görüşmeler sırasında milletvekilleri ortasında arbedelere neden olmuştu.

Daha evvel iktidardaki “Gürcü Hayali” Partisinden ayrılan kimi milletvekillilerden oluşan muhalefetteki “Halkın Gücü” Partisinin parlamentoya sunduğu yasa tasarısı, başka muhalefet partileri tarafından reaksiyonla karşılanmıştı.

Söz konusu yasaya karşı çıkan kimi muhalefet partilerinin temsilcileri, Halkın Gücü Partisinin sunduğu tasarının aslında Rus versiyonu “Yabancı Casuslar Hakkında Kanun”a benzediğini savunarak onaylanmaması gerektiğini öne sürmüştü.

Parlamentonun önündeki protesto devam ediyor.

Kaynak: Son Dakika

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir