Sivas Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Siyaset
  4. »
  5. İngiltere ve Fransa, sistemsiz göç konusunda anlaştı

İngiltere ve Fransa, sistemsiz göç konusunda anlaştı

SoleKinG SoleKinG -
13 0

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Paris’te gerçekleştirilen tepede, Manş Denizi’nden kaçak göçmen geçişleriyle ilgili muahedeye vardı.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Paris’te gerçekleştirilen Fransız-İngiliz Tepesi’nde Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’la ortak basın toplantısı düzenledi. Dorukta, sistemsiz göç, güç ve güvenlik mevzuları ele alınırken, iki ülke Manş Denizi’nden kaçak göçmen geçişleriyle ilgili muahedeye vardı. Mutabakata nazaran, İngiltere, küçük tekne geçişlerini engellemesine yardımcı olmak için Fransa’ya 500 milyon sterlin verecek. Bu para, fazladan 500 memura ve Fransa’da yeni bir gözaltı merkezine harcanacak. İngiltere, sorunu çözmek için bu yıl Fransa’ya yaklaşık 63 milyon sterlin ödemeyi planlamıştı. İngiltere’nin 2023 ve 2024’te 120 milyon sterlin taahhüt etmesiyle bu ölçü en az ikiye katlanacak.

Elysee Sarayı’nda düzenlenen basın toplantısında konuşan Başbakan Sunak, geçen yıl 30 bin küçük tekne geçişinin engellendiğini ve 500 kişinin tutuklandığını söyledi. Sunak, Fransa’ya verilecek paranın “insan hayatındaki bu iğrenç ticarete bir son vermeye” yardımcı olacağını belirterek, “Birleşik Krallık ve Fransa birlikte çalışarak kimsenin sistemlerimizi cezasız bir halde istismar etmemesini sağlayacaktır” dedi.

Anlaşmayla ilgili bilgiler veren Sunak, Fransa ile imzalanan yeni mutabakatın akabinde, Manş Denizi geçişlerini önlemek için dronlar üzere “gelişmiş teknoloji” kullanan 500 ek Fransız kolluk görevlisinin görevlendirileceğini söyledi. Ayrıyeten İngiltere’nin vereceği para, Fransa’da yeni bir gözaltı merkezi için harcanacak ve halihazırda var olan 26 gözaltı merkezine eklenecek.

Zirvenin akabinde açıklama yapan Fransa Cumhunbaşkanı Emmanuel Macron ise “Kaçakçıları tasfiye etmek için birlikte çalışmalıyız” diyerek, Paris’teki tepenin İngiliz-Fransız ilgilerinde yeni bir başlangıç olduğunu da söyledi. – PARİS

Kaynak: Son Dakika

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir