Sivas Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Kahramanmaraşlı Besici: Ahırlar, Çatılar, Samanlıklarımız Uçtu. Yemimiz Yok. Hayvanlar Gereğince Beslenemiyor

Kahramanmaraşlı Besici: Ahırlar, Çatılar, Samanlıklarımız Uçtu. Yemimiz Yok. Hayvanlar Gereğince Beslenemiyor

SoleKinG SoleKinG -
19 0

Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesinin Ericek köyünde besicilik yapan bir depremzede, “Yem sorunu büyük. Yemimiz yok. Ahırlar uçtu, çatılar uçtu, samanlıklarımız uçtu. Hayvanlarımız çok mağdur durumda yani. Zayiatımız büyük. Hayvanlar gereğince beslenemiyor” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ve Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen, 10 vilayette yıkıma ve can kayıplarına yol açan iki büyük sarsıntının akabinde Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesinin Ericek köyünde besicilik yapan bir depremzedeyi ziyaret etti. Kahramanmaraşlı depremzede, şunları söyledi:

“HAYVANLAR GEREĞİNCE BESLENEMİYOR”

“Küçükbaş hayvanlar çok mağdur. Hayvanlarımız aç yani. Buraya gelen yemleri dağıtım yapıyorlar. Tam, net bir formda herkese vermiyorlar, organize edemiyorlar. Küçükbaş hayvanlarımız çok mağdur. Yem külfeti büyük. Yemimiz yok. Ahırlar uçtu, çatılar uçtu, samanlıklarımız uçtu. Hayvanlarımız çok mağdur durumda yani. Zayiatımız büyük. Hayvanlar gereğince beslenemiyor. Su yok. Suyu da Göksun Belediyesi getiriyor buraya tankerle, onunla şu an muhtaçlığımızı gideriyoruz.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ise toplumsal medya hesabında bugün yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“KÜÇÜKBAŞ VE BÜYÜKBAŞ HAYVANLARIN SU, YEM MUHTAÇLIĞI, BARINMA SORUNU GİDERİLMELİDİR”

“Niğde Milletvekilimiz Ömer Fethi Gürer’le birlikte sarsıntının yıktığı Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesinde aç kalan koyunların çığlığına şahit olduk. ‘Akdeniz’in Sibirya’sı’ olarak bilinen karla kaplı Göksun ilçesinin Ericek köyünde çadıra konulan bu garibim koyunlara da yardım eli uzatılmalıdır. Zelzele bölgesindeki küçükbaş ve büyükbaş hayvanlar için hemen yem, saman, arpa ve ot gönderilmelidir. Sarsıntıdan yalnızca beşerler değil, hayvanlar da etkilendi. Bölgede çiftçilik yapan ve bulundukları yeri terk edemeyen vatandaşlara aç ve açıkta kalan hayvanları için de dayanak verilmelidir. Küçükbaş ve büyükbaş hayvanların su, yem muhtaçlığı, barınma sorunu giderilmelidir.”

Kaynak: Son Dakika

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir