Sivas Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Siyaset
  4. »
  5. Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan vatandaşın Karaçay Barajı talebine karşılık: Döner dönmez talimat vereceğim

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan vatandaşın Karaçay Barajı talebine karşılık: Döner dönmez talimat vereceğim

SoleKinG SoleKinG -
10 0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli ile birlikte zelzelenin en ağır hasarı verdiği Hatay’da incelemelerde bulundu. Birinci durağı Kırıkhan ilçesi olan Cumhurbaşkanı Erdoğan burada vatandaşlarla bir ortaya geldi. Samandağ ilçesinde Afet Uyum Merkezi’nde toplantıya katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir sonraki durağı Defne ilçesi oldu.

DEPREMZEDELERİN PROBLEMLERİNİ DİNLEDİ

Defne Sahra Hastanesi’ni ziyaret eden Erdoğan, hastanede bulunan vatandaşlara moral ziyaretinde bulundu. Erdoğan ve Bahçeli daha sonra Antakya ilçesinde inşa edilen Katar Türkiye Kardeşlik Konteyner Kenti’ne geçti. Depremzedeleri ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bahçeli, problemlerini dinledi.

“KARAÇAY BARAJI İLE İLGİLİ TALİMATI DÖNER DÖNMEZ VERECEĞİM”

Samandağ’da açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir vatandaşın kendisinden Karaçay Barajı’nın tamamlanmasına ait talebi olduğunu belirtti. Erdoğan, “Karaçay Barajı ile ilgili gerekli talimatı da döner dönmez, bilhassa de Devlet Su İşlerinden sorumlu bakanıma, Vahit Bey’e tekrar vereceğim. İnşallah, sonu hayır olur.” tabirlerini kullandı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şu biçimde:

“Evleri yıkılan, hasar gören yahut sarsıntılar sebebiyle meskenlerine giremeyen insanlarımızı dışarıda bırakamazdık. Birinci etapta çadırla işe başladık. Tabi geçmişten bugüne şöyle masaya yatırdığımızda çadırda bile kalite neydi, bugün çadırda geldiğimiz kalite ne? Bunu bile kâfi görmüyoruz. İnşallah çadırlarda da bundan sonra çok daha farklı adımlar atacağız. Örneğin şu an burada değerlendirdiğimiz NATO’nun göndermiş olduğu çadırlar var.

“KONTEYNERLER PEYDERPEY GELİYOR”

Aynı formda İsviçre’nin gönderdiği çadırlar var ve bütün bu çadırların kaliteleri çok çok farklı. Artık birebirini, çok daha kalitelisini inşallah yapacağız. Konteynerlerde de şu anda bakın ülkemizde üretilen konteynerler var, birebir halde Katar’ın Dünya Kupası’nda kullandığı ve o vakit yaptırdığı konteynerler var. Şu anda bu konteynerleri biz ülkemizde kullanıyoruz. Sağ olsunlar gördük, şad kaldık. 10 bin konteyner kelamı verdiler ve bunlar peyderpey geliyor. Bini geldi, 4 bin yolda ve 1 ay içerisinde de 10 bine tamamlanacak.

“KONTEYNER KENTLER, BİRER KENT ALTYAPISI ÜZERİNE İNŞA EDİLİYOR”

Bunlarla da tabi vatandaşlarımız süreksiz konutlarda, süreksiz iskanda çok daha konforlu bir süreci yaşama fırsatını bulacaklar. Konteyner kentler elektriğiyle, suyuyla, kanalizasyonuyla, yoluyla, hizmet üniteleriyle adeta birer kent altyapısı üzerine inşa ediliyor. Bin konteynerlik bir yer demek, 5 bin nüfuslu bir ilçe kurmak demektir. 2 ay içerisinde 100 bin konteyneri faaliyete geçirdiğimizde 500 bin nüfuslu bir kentin altyapısını da inşa etmiş olacağız. Böylesine büyük bir işin böylesine kısa bir müddette tamamlanabilmesi, dünyada gibisi olmayan bir muvaffakiyettir.

“KATAR 10 BİN KONTEYNER GÖNDERME KELAMI VERDİ”

Katar her vakit olduğu üzere sarsıntıda de alicenaplığını göstererek hem önemli bir maddi yardımda bulundu hem de 10 bin konteyner gönderme kelamı verdi. Geçtiğimiz aylarda Katar’da düzenlenen Dünya Kupası için hazırlanan yüksek standartlı konteynerler, gemilerle ülkemize geliyor. Bugün burada birinci 3 geminin ülkemize getirdiği 715 konteynerle kurduğumuz birinci süreksiz barınma merkezindeyiz.

Kaynak: Son Dakika

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir