Sivas Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Spor
  4. »
  5. “Evim Yuvan Olsun” kampanyasına futbol dünyasından dayanak daveti

“Evim Yuvan Olsun” kampanyasına futbol dünyasından dayanak daveti

SoleKinG SoleKinG -
16 0

İçişleri ile Sanayi ve Teknoloji bakanlıklarının uyumunda Kahramanmaraş ve Hatay merkezli sarsıntılardan etkilenen vatandaşların barınma muhtaçlıklarını karşılamak maksadıyla başlatılan “Evim Yuvan Olsun” kampanyasına futbol dünyasından da dayanak daveti geldi.

Hayırseverlerin kullanmadığı meskenlerin inançlı bir halde, makul müddet ve kurallarda depremzedelere tahsis edilmesinin amaçlandığı dayanak kampanyasına Fenerbahçeli İrfan Can Kahveci, Galatasaraylı Kerem Aktürkoğlu, Trabzonsporlu Dorukhan Toköz ve Rangers’da forma giyen ulusal futbolcu Rıdvan Yılmaz, çektikleri görüntülerle takviye davetinde bulundu.

Videolu iletisinde Rıdvan, “Afetzedelere konutlarımızı açıyor, onlara kira takviyesinde bulunuyoruz. Kampanyamıza sen de katıl. Depremzedelerin hayatını kolaylaştır.” kelamlarına yer verdi.

İrfan görüntü bildirisinde, “Yaraları sarma vakti. Haydi bir aileye de sen el ver. ‘Evim Yuvan Olsun’ kampanyasına takviye ol, birlikte iyileşeceğiz.” sözlerini kullandı.

Kerem Aktürkoğlu ise “Kimse yuvasız kalmasın istiyoruz. www.evimyuvanolsun.org web sitesi üzerinden depremzedelere konutumuzu açıyor ya da kira dayanağında bulunuyoruz. Dayanışmaya sen de katıl.” iletisini paylaştı.

Trabzonsporlu Dorukhan da “Onların en çok sıcak bir konuta gereksinimi var. ‘Evim Yuvan Olsun’ kampanyasına dayanak ol, onların da sıcak bir konutu olsun. Artık dayanak ve birlik vakti.” iletisine yer verdi.

Kampanyaya 3 günde 4 bin 568 bağış başvurusu geldi. 3 bin 604 kişi konutunu 3 ay bedelsiz olarak depremzedelere tahsis etmek isterken 964 yardımsever vatandaş da meskenini 1 yıl müddetle indirimli bir formda kiraya vermek için müracaatta bulundu.

İçişleri ile Sanayi ve Teknoloji bakanlıklarının uyumundaki kampanyaya, AFAD ve Türkiye Sigortanın yanı sıra emlak siteleri EmlakJet, Hepsiemlak, Sahibinden.com ve Zingat da takviye verdi.

Kısa müddette binlerce vatandaş, depremzedelere makul müddetlerle konutlarını tahsis etmek maksadıyla “www.evimyuvanolsun.org” adresine başvurdu.

Uygulamanın detayları

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın açıkladığı kampanya, muhtaçlık fazlası olan boş konutların inançlı halde, belli mühlet ve kaidelerde depremzedelere tahsis edilmesini kapsıyor.

Evim Yuvan Olsun kampanyası, üç ayak üzerine kuruldu. Yardımsever vatandaşlar kampanyaya, “3 ay bedelsiz tahsis”, “1 yıl indirimli bedelle kira” yahut “kira desteği” ile katılabiliyor.

Kampanyanın yürütüldüğü “www.evimyuvanolsun.org” internet sitesinde “Evimi En Az 3 Ay Bedelsiz Tahsis Etmek İstiyorum” butonuna tıklayanların müracaatları, meskenin bulunduğu ilçenin kaymakamlığı tarafından yerinde incelenecek.

Kaymakamlığın uygun bulduğu meskenler bedelsiz olarak kampanyaya dahil edilecek. Kaymakamlık ile mesken sahibi ortasında “ödünç sözleşmesi” imzalanacak. Belirlenen depremzede aile, meskene kaymakamlık tarafından yerleştirilecek. 3 aylık müddet yardımsever konut sahibinin isteğiyle 12 aya kadar uzatılabilecek.

“Evimi İndirimli Bedelle 1 Yıl Müddet ile Kiraya Vermek İstiyorum” seçeneğini tercih edenlerin müracaatları da yeniden meskenin bulunduğu yerin kaymakamlığı tarafından incelenecek.

Kaymakamlık, istenen kira bedelinin meskenin gerçek ederinin bariz bir biçimde altında olmasına bakacak. Kaymakamlığın konutun uygunluğunu ve kira bedelinin indirimli olduğunu teyit etmesinin akabinde konut kampanyaya dahil edilecek.

Kaymakamlık ile mesken sahibi ortasında “Kira Sözleşmesi” imzalanacak. Belirlenen depremzede aile, konuta kaymakamlık tarafından yerleştirilecek. Konut için belirlenen kira bedeli, AFAD hesabında toplanan kira bağışlarından karşılanacak.

“Depremzede Ailelere Kira Takviyesinde Bulunmak İstiyorum” seçeneğini tercih edenlerin yapacağı bağışlar, kampanya kapsamında indirimli olarak kiralanacak meskenlerin kira ödemelerinde kullanılacak.

Depremzedelerin seçilme aşaması

Depremzede aileler, AFAD ve İçişleri Bakanlığı üniteleri tarafından belirlenecek. Konutlara yerleştirme yapılırken engelli, yaşlı, tertipli tedavi gerektiren kronik hastalığı bulunanlar üzere dezavantajlı bireylerin olduğu aileler ile zelzelede fertlerini kaybetmiş çocuklu ailelere öncelik verilecek.

Evlerin elektrik, su, doğal gaz faturaları kaymakamlık tarafından ödenecek. Mesken sahiplerine ek bir masraf doğmamasına dikkat edilecek.

Depremzedelerin kullandığı konutun yahut meskendeki eşyanın ziyan görmesi ihtimaline karşılık Türkiye Sigorta devrede olacak. Bu konutlar, “Tek Yürek Bina ve Eşya Sigortası” ile garanti altına alınacak.

Emlak listeleme platformları Emlakjet.com, Hepsiemlak.com, Sahibinden.com ve Zingat.com, sahip oldukları müşteri portföyünü kampanyaya yönlendirecek. Konutunu depremzedelere açmak isteyenler, istedikleri bir platformdan müracaat formu doldurarak kampanyaya katılabilecek. Bu platformlarda doldurulan müracaat formları, kurulan entegrasyonla İçişleri Bakanlığının sistemlerine iletilecek.

Başvuru kademeleri ise şöyle olacak:

Ev sahibi, emlak sitelerinden müracaat formunu dolduracak.

Emlak sitesi, konut sahibiyle bağlantıya geçerek bilgileri doğrulayacak.

Emlak sitesi, doğruluğunu teyit ettiği bilgileri ilgili kamu ünitesine iletecek.

Kaymakamlık yetkilileri, konutu ziyaret ederek uygunluk tespiti yapacak.

Kaymakamlık, konut sahipleriyle “Ödünç Sözleşmesi” yahut “Kira Sözleşmesi” imzalayacak.

Engelli, yaşlı üzere dezavantajlı bireylere sahip aileler, öncelikli olarak konutlara yerleştirilecek.

Kaymakamlık, mühlet bitiminde konutu ev sahibine teslim edecek.

Kaynak: Son Dakika

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir