Sivas Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. EYT’de yeni gelişme! Kıdem tazminatında kefalet hacmi iki katına çıkarıldı

EYT’de yeni gelişme! Kıdem tazminatında kefalet hacmi iki katına çıkarıldı

SoleKinG SoleKinG -
12 0

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Malatya 1. Organize Sanayi Bölgesindeki bir dokumacılık fabrikasında endüstrici ve iş adamlarıyla toplantı yaptı. Toplantının akabinde düzenlenen ortak basın toplantısında sarsıntının akabinde atılan adımlar ve sağlanan takviyeler hakkında bilgi veren Nebati, eşi gibisi bulunmayan bu felaket karşısında devlet ve milletin tüm kurumları, insan kaynağı ve imkanlarıyla seferber olduğunu, depremzede vatandaşların yaralarını süratle sarmak, maddi kayıplarını çok daha güzelleriyle telafi etmek için canla başla çalıştıklarını söz etti.

“İŞ DÜNYASI ÜZERİNDEKİ YÜKÜ HAFİFLETMEK İÇİN 50 MİLYAR LİRAYA ÇIKARIYORUZ”

Bu büyük felaketin can kayıplarına yol açmasının yanı sıra bütçeye de ek bir maliyet getireceğini lakin attıkları adımlar sayesinde iktisadın bu felaketin üstesinden gelecek güce sahip olduğunu aktaran Nebati, “Türkiye 2022 yılında elde ettiğimiz yüzde 5,6’lık büyüme oranıyla dünyada en yüksek büyüme gerçekleştirmeyi başaran ülkelerden biri pozisyonundadır. Bu güçlü büyüme performansımızın oluşturduğu mali imkanlar sayesinde vatandaşlarımıza daha evvel kelamını verdiğimiz EYT’yi uygulamaya koyduk. Tüm emeklilerimize tekrar iyi olsun. Zelzele felaketinden kaynaklanan hasarları da telafi edecek güçlü bir mali yapıya sahibiz. EYT’nin iş dünyası üzerindeki yükünü hafifletmek için daha evvel açıkladığımız Hazine dayanaklı KGF paketinde EYT kapsamındaki kıdem tazminatı kefalet hacmini 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkarıyoruz. Bu periyotta dahi EYT’yi uygulamaya koymamız, hükümet olarak, verdiğimiz kelamların her daim ardında durduğumuzun en şimdiki örneklerinden biridir.” diye konuştu.

“GÜÇLENEREK YOLUMUZA DEVAM EDECEĞİZ”

Nebati, bütçe imkanlarına ek olarak kelam konusu kentleri süratle ayağa kaldırmak maksadıyla Afet Tekrar İmar Fonu’nu kurduklarını lisana getirdi. Bu fonla imara yönelik kaynakları artıracak ve zelzelenin iktisat üzerindeki negatif tesirlerini en minimum seviyede tutacaklarını işaret eden Nebati, “Depremler nedeniyle bu yılın birinci çeyreğinde büyümemizin sonlu ölçüde olumsuz etkilenme ihtimali olsa da yılın kalanında kademeli olarak toparlanmasını bekliyoruz. Devreye alacağımız ek tedbirlerle sarsıntının 2023 yılı GSYH büyümesindeki olumsuz tesirlerini de telafi edeceğiz. Ülkemizin yaralarını süratle sarıp, güçlenerek yolumuza devam edeceğiz.” sözlerini kullandı.

HAFİF HASARLI KONUTLAR İÇİN ÖDEMELER

Nebati, hükümet olarak vatandaş, endüstrici, esnaf, teşebbüsçü, ihracatçı ve çiftçileri her bakımdan desteklemeyi sürdüreceklerini söyledi. Sigortalıların ihbarını beklemeden birinci 24 saatten başlayarak yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı binaların tazminat ödemelerini gerçekleştirmeye başladıklarını anımsatan Nebati, şöyle devam etti:

“Bu kapsamdaki ödemelerimiz, tarım sigortacılığına nazaran kat ve kat daha fazla olup mevcut durum prestijiyle 3 milyar liradır. Artık ise tarafımıza gelen ihbarların yaklaşık yüzde 80’ini oluşturan hafif hasarlı konutlarımızın ödemelerini hızlandırmak için DASK tarihinde bir birinci olarak yeni uygulama başlatıyoruz. Bu uygulamayla e-devlet üzerinden kolaylıkla alabilecekleri hasar evraklarını DASK’a web sitesi üzerinden ileten sigortalılarımıza 72 saat içinde hasar ödemeleri gerçekleştirilecektir. Zelzele sürecinde iş kaybına uğrayan vatandaşlarımızın da haklarını gözetiyoruz. Sigortalılarımızın çalışma hayatından uzak kalabileceği bu süreksiz periyotta, bölgesel kriz sebepli Kısa Çalışma Ödeneği müracaatlarının kabulüne başladık ve iş akdi feshini yasakladık. Ayrıyeten fevkalâde hal ilan edilen vilayetlerde Kısa Çalışma Ödeneği kaidelerini sağlayamayan bireylere ise nakdi fiyat dayanağı vereceğiz.”

“HALKA HİZMET HAKKA HİZMETTİR”

Nebati, esnaf ve bayan kooperatiflerine değerli dayanaklar sağladıklarını, prefabrik yapı ve konteynerlerdeki KDV’yi ise yüzde 1’e düşürdüklerini hatırlattı. Birilerinin düne kadar kentsel dönüşüme mani olduğunu belirten Nebati, konuşmasına şöyle tamamladı:

“Bugün de yeniden milletimizin menfaatlerini hiç düşünmeden, gücünü masaların etrafında siyasi ikbal hesapları ve hırsları için harcıyor, türlü çarpıtmalardan medet ummakta hala ısrar ediyorlar. Yakında muhalefetten emekliye ayrılacak olanlar, neler yaptığımızı takip bile etmeden, güya hiçbir adım atılmamış üzere ‘vergisel kolaylıklar sağlayın’ diye demeçler veriyor. Kamerayı her gördüklerinde doğruyu eğri, eğriyi de doğruymuş üzere göstermek için adeta yarış içindeler. Lakin büsbütün boşuna uğraşıyorlar. Bizim milletimiz kimin ne olduğunu, nerede durduğunu, neyin peşinde olduğunu çok uygun bilir. Bizim anlayışımızda halka hizmet hakka hizmettir. Bizim için her şartta öncelik milletimizin çıkarları ve gereksinimleridir.”

Toplantıya Malatya Valisi Hulusi Şahin, Malatya Büyükşehir Belediye Lideri Selahattin Gürkan, AK Parti Malatya Milletvekilleri Öznur Çalık, Bülent Tüfenkci ve Ahmet Çakır da katıldı.

Kaynak: Son Dakika

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir