Sivas Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. İsrail Polisi Genel Komiseri, Tel Aviv polis şefini misyondan alarak yanılgı yaptığını söyledi

İsrail Polisi Genel Komiseri, Tel Aviv polis şefini misyondan alarak yanılgı yaptığını söyledi

SoleKinG SoleKinG -
14 0

İsrail Polisi Genel Komiseri Kobi Shabtai, Tel Aviv’in polis şefini vazifeden alarak kusur yaptığını söyledi.

İsrail Kamu Yayın Kuruluşunun (KAN) haberinde, İsrail Polisi Genel Komiseri Kobi Shabtai’nin “Tel Aviv’in polis şefi Amichai Eshed’in misyondan alınması kararı ve zamanlaması konusunda kusur yaptım. Artık Ombudsman’ın mevzuyla ilgili vereceği kararı kabul ediyorum.” sözlerini kullandı.

İsrail’in çok sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir’in buyruğuyla, 9 Mart’ta gün uzunluğu ağır biçimde hükümet aykırısı protestolara sahne olan Tel Aviv’in polis şefi misyondan alınmıştı.

İsrail basınına nazaran, Ben-Gvir, polisi, hükümetin tartışmalı yargı düzenlemesini protesto eden ve Tel Aviv’deki “Ayalon” başta olmak üzere ana otoyolları tekraren kapatan protestoculara karşı “yeterince sert davranmamakla” suçlamıştı.

Ben-Gvir’in, Tel Aviv polis şefi Eshed’in tavrından rahatsız olduğu ve polise verdiği buyrukların yerine getirilmemesi fikriyle bu kararı aldığı tabir edilmişti.

İsrail’de Başbakan Binyamin Netanyahu hükümetinin tartışmalı yargı düzenlemesine karşı başta Tel Aviv olmak üzere ülke genelinde bugün de kitlesel protestolar düzenlendi.

Hükümetinin yargının yetkilerini kısıtlayan ve iktidarın yargı atamalarında kelam sahibi olmasını öngören yargı düzenlemesi ile başka sağ siyasetlerine karşı on binlerce İsraillinin iştirakiyle yaklaşık 2 aydır tertipli kitlesel protestolar gerçekleştiriliyor.

Kaynak: Son Dakika

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir