Sivas Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. G7 ülkeleri, Rusya’yı saldırganlığını durdurmaya ve Ukrayna topraklarından çekilmeye çağırdı

G7 ülkeleri, Rusya’yı saldırganlığını durdurmaya ve Ukrayna topraklarından çekilmeye çağırdı

SoleKinG SoleKinG -
14 0

ABD, Almanya, İngiltere, Kanada, Fransa, İtalya ve Japonya’dan oluşan G7 ülkeleri önderleri tarafından yapılan ortak açıklamada, “Rusya’yı, saldırganlığını durdurmaya ve birliklerini milletlerarası alanda tanınan Ukrayna topraklarından derhal, büsbütün ve şartsız olarak geri çekmeye çağırıyoruz.” tabiri kullanıldı.

G7 önderlerinin ortak açıklamasında, Rusya ile savaşında Ukrayna’ya diplomatik, mali ve askeri dayanağın ağırlaştırılacağı belirtilerek “Ukrayna halkının yürekli direnişindeki kahramanlığını selamlıyoruz.” sözüne yer verdi.

“Rusya’ya karşı yaptırımların aşılmasına yardımcı olan üçüncü ülkeler, önemli maliyetlerle karşı karşıya kalacak.” sözü kullanılan açıklamada, savaşı başlatanın ve bitirecek olanın Rusya olduğu vurgulanarak Moskova idaresi, Ukrayna’da hastaneleri, okulları ve altyapıyı yok etmek ve tarihi kentleri harabeye çevirmekle suçlandı.

Rus güçlerinden kurtarılan bölgelerde toplu mezarlar, cinsel şiddet ve azap ispatları bulunduğu belirtilen açıklamada “Rusya’yı, saldırganlığını durdurmaya ve birliklerini milletlerarası alanda tanınan Ukrayna topraklarından derhal, büsbütün ve şartsız olarak geri çekmeye çağırıyoruz.” tabirleri kullanıldı.

Rusya’nın rastgele bir kimyasal, biyolojik, radyolojik yahut nükleer silah kullanmasının önemli sonuçlar doğuracağı vurgulanan açıklamada, Rusya’nın yeni START mutabakatının uygulanmasını askıya alma kararından derin ıstırap duyulduğu belirtildi.

Açıklamada, Rusya’nın Zaporijya Nükleer Santrali üzerinde devam eden denetimi konusundaki tasalara yer verilerek Rus birliklerinin santralden büsbütün çekilmesiyle tahlilin sağlanacağı kaydedildi.

Ukrayna’ya destek

Açıklamada, Ukrayna’nın acil askeri ve savunma teçhizat gereksinimlerinin, gerekli cephane ve tankların yanı sıra hava savunma sistemleri ve kabiliyetlerine odaklanılarak karşılanması için yürütülen koordineli teşebbüslere olan bağlılık yinelendi.

Ukrayna’nın ekonomik ve mali istikrarının sürdürülmesine dayanağın devem edeceğinin altı çizilen açıklamada, bu bağlamda G7 ülkelerinin maliye bakanları ve merkez bankası liderlerinin Ukrayna hükümetinin gereksinimleri doğrultusunda 2023 yılı için bütçe ve ekonomik dayanak taahhüdünü 39 milyar dolara çıkardığı bildirildi.

Açıklamada, maliye bakanlarından, Milletlerarası Para Fonu (IMF) ve Ukrayna ile mart sonuna kadar bir program sunulması için bağlantısı sürdürmeleri ve 2023’te ve sonrasında Ukrayna’ya gerekli bütçenin sağlanması için IMF ile çalışmaya devam etmeleri istendi.

Açıklamada ayrıyeten haziranda İngiltere’nin başşehri Londra’da Ukrayna’nın tekrar inşasına ait bir konferans düzenleneceği duyuruldu.

Kiev hükümetinin Ukrayna’nın “Avrupa yolu” doğrultusunda gerekli kurumsal yapılanmayı geliştirme gayretlerinin destekleneceği kaydedilen açıklamada, bu kapsamda yargı ıslahatı, hukukun üstünlüğünün güçlendirilmesi ve yolsuzlukla uğraşın değeri vurgulandı.

Rusya’ya yaptırımları artırma kararlılığı vurgusu

G7 önderleri, Rusya’ya uygulanan gibisi görülmemiş ve koordineli yaptırımları artırarak yeni ekonomik yaptırımlar uygulamaya kararlı olduklarını bildirdi.

Buna nazaran, “Uygulama Uyum Mekanizması” kurularak yaptırımların uygulanması denetlenecek ayrıyeten Rusya’nın Ukrayna’daki savaşına maddi takviye sağlayan üçüncü ülkelere karşı taşıma ve hizmet yasakları dahil birtakım tedbirler hayata geçirilecek.

Rusya’nın savaş makinesi inşasında kullanabileceği teknoloji ve girdilere erişimini engellemek için daha fazla tedbir alınacak.

Ayrıca Rusya’nın “yasa dışı saldırısını” finanse etmede kullanacağı güç gelirlerini ve gelecekteki madencilik gelirlerini azaltmak için ihracat yasağı ve Rus petrolüne uygulanan tavan fiyat sisteminin sürdürülmesi tarafında adımlar atılacak.

Rusya’nın elmas ihracatından elde ettiği geliri azaltmak için tedbirler alınacak, bunun yanı sıra Rus finans kuruluşlarına karşı da ek önlemler uygulanacak.

Rusya’nın Ukrayna’nın uzun vadeli tekrar yapılanma masraflarını karşılaması için de gayretler sürdürülecek.

Açıklamada, Rusya’nın “savaş nedeniyle Ukrayna’nın kritik altyapısı da dahil olmak üzere verdiği hasarın tüm sorumluluğunu üstlendiği” belirtilirken, “Rusya’nın verdiği ziyanları kayıt altına almak için milletlerarası bir sisteme duyulan gereksinimi toplu olarak tekrar teyit ediyoruz.” tabirleri kullanıldı.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ve “sorumluların” memleketler arası hukuka uygun hesap vermesi konusunda kararlılık bildirilen açıklamada, Milletlerarası Ceza Mahkemesi Savcısı, Ukrayna Başsavcısı ve ulusal hukuka nazaran yargı yetkisi tesis edebilen başka ulusal savcılar tarafından yürütülen soruşturmaların desteklendiği belirtildi.

Karadeniz Tahıl Teşebbüsü’nün kıymeti vurgulandı

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaşın yansımalarından çok sayıda ülkenin etkilenmesinden hüzün duyulduğu söz edilen açıklamada, gereksinim sahibi ülkelere ve tahıl krizinden etkilenen nüfuslara süratli yardım sağlamaya devam etme konusundaki ortak irade yinelendi.

Açıklamada, BM ve Türkiye’nin aracılığıyla sağlanan Karadeniz Tahıl Koridoru ile AB-Ukrayna Dayanışma Yolu ve Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy’in Ukrayna’dan Tahıl İnisiyatifi’nin değeri vurgulanarak Tahıl Koridoru’nun 18 Mart’ta otomatikman uzatılması gereğinin altı çizildi.

Türkiye’deki zelzelelerin sonuçlarıyla çabada takviyesi sürdürme sözü

Öte yandan açıklamada, Kahramanmaraş merkezli sarsıntılardan etkilenenlere derin kederler tabir edilirken Türkiye ve Suriye halkıyla dayanışma içinde olunduğu ve bu felaketin sonuçlarıyla uğraşta dayanakların sürdürüleceği belirtildi.

İnsani yardıma gereksinim duyan herkese mümkün olduğunca verimli bir halde ulaşılmasının hayati ehemmiyet taşıdığı tabir edilen açıklamada, 3 aylık bir başlangıç devri için hudut ötesi yardımın genişletilmesi memnuniyetle karşılandı ve Suriye’nin kuzeybatısında insani gereksinimlerin karşılanmaya devam etmesinin kıymeti vurgulandı.

G7 başkanlarının ortak açıklamasında, Avrupa Birliği’nin (AB) martta Türkiye ve Suriye’deki depremzedeleri desteklemek için donörler konferansına konut sahipliği yapma teşebbüsü de memnuniyetle karşılandı.

Kaynak: Son Dakika

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir