Sivas Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. New York borsası düşüşle kapandı

New York borsası düşüşle kapandı

SoleKinG SoleKinG -
16 0

New York borsası, ABD’de açıklanan makroekonomik bilgilerin Fed’i beklenenden daha uzun müddet “şahin” tutabileceğine yönelik artan telaşlarla haftanın son süreç gününü düşüşle tamamladı.

Kapanışta Dow Jones endeksi 300 puanın üzerinde paha kaybetti ve yüzde 1,02 azalışla 32.816,92 puana geriledi.

S&P 500 endeksi yüzde 1,05 azalarak 3.970,04 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 1,69 kayıpla 11.394,94 puana indi.

Fed’in faiz artışlarına beklenenden daha uzun mühlet devam edebileceğine yönelik tasalarla hisse piyasalarında negatif bir seyir izlendi.

ABD’de açıklanan datalara nazaran, ülkede ferdî tüketim harcamaları ocakta yüzde 1,8 artışla piyasa beklentilerinin üzerinde yükseldi.

Fed’in enflasyon göstergesi olarak dikkate aldığı besin ve güç kalemlerinin hesaplama dışı tutulduğu çekirdek ferdî tüketim harcamaları fiyat endeksi de birebir devirde aylık bazda yüzde 0,6 ve yıllık bazda yüzde 4,7 artarak beklentileri aştı.

Fed yetkililerinin açıklamaları da takip edilirken, Cleveland Fed Lideri Loretta Mester, beklentilerin üzerinde gelen ferdî tüketim harcamalarına ait dataların, enflasyonu yüzde 2 amacına düşürmek için daha fazla uğraşın gerekeceğini gösterdiğini belirtti. Mester, “Tüm fiyatların düştüğünü görmemiz gerekiyor ve bunu şimdi sürdürülebilir bir formda görmedik.” değerlendirmesinde bulundu.

Boston Fed Lideri Susan Collins de enflasyonun denetim altına alınması için daha fazla faiz artışı gerektiğini kaydetti. Enflasyonun yüksek kalmayı sürdürdüğüne işaret eden Collins, son bilgilerin, enflasyonu yüzde 2 amacına düşürmek için “yapacak daha çok işleri olduğu” görüşünü güçlendirdiğini belirtti.

Fed İdare Konseyi Üyesi Philip Jefferson ise iş gücü arzı ve talebi ortasında devam eden dengesizliğin hizmet kesimindeki iş gücü maliyetleriyle birleşmesiyle, yüksek enflasyonun yalnızca yavaş bir formda düşebileceğini aktardı.

Kaynak: Son Dakika

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir