Sivas Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Siyaset
  4. »
  5. Polonya Cumhurbaşkanı Duda: “Polonya Ukrayna’ya yardımda başkan ülke pozisyonunda bulunuyor”

Polonya Cumhurbaşkanı Duda: “Polonya Ukrayna’ya yardımda başkan ülke pozisyonunda bulunuyor”

SoleKinG SoleKinG -
19 0

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Rusya- Ukrayna Savaşı’nın 1. yıldönümü hasebiyle yaptığı açıklamada, “Polonya, Ukrayna’ya yardımda önder ülke pozisyonunda bulunuyor” dedi.

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Rusya-Ukrayna Savaşı’nın 1. yıldönümü münasebetiyle açıklamalarda bulundu. Savaşın başladığı birinci günden itibaren Ukrayna’ya dayanak verdiklerini belirten Duda, “Ukrayna’daki trajediyi anlayabiliyoruz. Dünyadaki birkaç ülke üzere Ukrayna’nın yaşadığı trajediyi anlıyoruz. Savaşın ortaya çıkardığı acıyı, vefatı, yıkılan kentleri ve soykırım hatalılarını biliyoruz. Polonya, Ukrayna’ya yardımda önder ülke pozisyonunda bulunuyor. Ukrayna’nın zaferine giden yol uzun ve bu zaferin bedeli büyük gayret ve fedakarlıkla ödenecek” dedi.

“Polonya’ya her vakit güvenebilirsiniz”

Rusya’nın taarruzları başlamadan 1 yıl evvel Ukrayna’nın başşehri Kiev’de olduğunu ve Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy ile görüştüğünü hatırlatan Duda, “Zelenskiy bana şöyle demişti: ‘Birbirimizi bir daha asla göremeyebiliriz, şu an burada olan kimse pes etmeyecek ve sonuna kadar savaşacağız.’ Ben de kendisine şunları söylemiştim: ‘Birbirimizi daha birçok defa göreceğiz, her vakit Polonya’ya güvenebilirsin” tabirlerini kullandı.

“Ukrayna’nın bir hafta içinde düşmeyeceğini biliyorduk”

Diğer ülkelerin yanı sıra Ukrayna’nın savaşta uzun süren bir uğraş göstereceğine inandıklarını belirten Duda, “Bütün dünyada, Kiev’in 3 gün, tüm Ukrayna’nın da bir hafta içinde düşeceği beklenirken, biz Polonya olarak bunun gerçekleşmeyeceğini biliyorduk. Zira Ukrayna ile bizi birbirimize bağlayan özgürlüğe olan sevgimizdir. Bu o kadar olağanüstü bir his ki, bunun için canımızı verebiliriz” açıklamasında bulundu.

“Barışın karar sürebilmesi için Ukrayna kazanmalı”

Rusya’nın şimdi kaybetmediğini ve Ukrayna’nın da savaşı şimdi kazanmadığını söyleyen Duda, “Ukrayna bu çaba için en büyük bedeli ödeyen, en büyük fedakarlığı yapan taraf ama bundan öteki bir yol yok. Rusya ile muahede yoluna gitmek kısa vadeli tahliller getirecektir ama ileride daha büyük trajediye yol açar. Bu sebeple, kalıcı barış için Ukrayna bu savaşı kazanmalıdır. Ukrayna bu savaşı kazanması için dünyanın takviyesine gereksinim duyuyor. Polonya olarak bu takviyesi bulabilmek için çok çalıştık ve son devirde gerçekleşen NATO tepelerinde bunun meyvelerini aldığımızı görüyorum. Ukrayna’nın bütün bu dayanaklar sayesinde zafer kazanacağına inanıyorum” dedi. – VARŞOVA

Kaynak: Son Dakika

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir