Sivas Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Siyaset
  4. »
  5. Putin: “Kuzey Akım’a düzenlenen hücumun, devlet seviyesinde işlenen bir terör hareketi olduğu açık”

Putin: “Kuzey Akım’a düzenlenen hücumun, devlet seviyesinde işlenen bir terör hareketi olduğu açık”

SoleKinG SoleKinG -
18 0

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Kuzey Akım gaz boru çizgilerine düzenlenen hücumların teknolojik gelişimi yüksek ülkeler tarafından gerçekleştirildiğini öne sürerek, “Devlet seviyesinde işlenen bir terör aksiyonu olduğu açık” dedi.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Rus devlet televizyonuna Kuzey Akım boru sınırlarına düzenlenen ataklara ait açıklamalarda bulundu. Olayın aydınlığa kavuşması için soruşturma yapılması gerektiğini lakin batılı ülkeler tarafından bu soruşturmanın önüne geçildiğini söyleyen Putin, “Terör hareketinin gerçekleştiği yere girmemize müsaade vermiyorlarsa kendi soruşturmamızı yürütmek çok güç. Bunun bir terör hareketi olduğu artık kimseler için sır değil. Bunu artık herkes kabul etti bence. Üstelik bu, devlet seviyesinde işlenen bir terör aksiyonu olduğu açık, zira hiçbir amatör bu çeşit aksiyonu gerçekleştiremez” dedi.

Gaz boru çizgilerine Ukraynalı sabotaj kümelerinin atak düzenlediği savlarını “saçmalık” olarak nitelendiren Putin, bu taarruzları lakin teknolojik yeterliliği olan ülkelerin gerçekleştirebileceğini savundu. Putin, “Bu tam bir saçmalık. Bu çeşit, bu şiddette, bu derinlikte patlamayı yalnızca uzmanlar yapabilir, üstelik aşikâr teknolojilere sahip bir devletin tüm gücüyle desteklediği uzmanlar” dedi.

“Bir patlayıcı daha boru sınırının altına yerleştirilmiş olabilir”

Danimarka tarafının Gazprom’a, boru sınırlarının patlama yaşanan noktalarında inceleme yapması için onay verdiğini söyleyen Putin, Rus uzmanların değişik bulgulara rastladığını aktararak, “Gazprom uzmanları patlama alanından yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta bir iğne tespit etti. Bu iğne, patlamanın meydana geldiği yere emsal bir yerin yakınında bulunuyordu. Yani boruların en hassas yeri olan boru teması yakınında yer alıyordu. Uzmanlarımız, bunun patlayıcıyı tetikleyen sinyali almak için bir anten olabileceğini düşünüyor. Argüman etmiyorum, fakat olabilir diyorum, bir patlayıcı daha boru sınırının altına yerleştirilmiş olabilir” dedi.

Başka bir bomba ihtimaline karşı ortak takım kurulması davetinde bulunan Putin, “Danimarka idaresinden tek başımıza yahut onlarla ortaklaşa, bu derinlikte çalışabilecek uzmanlardan küme oluşturarak gereken tüm araştırmaları yapmamamıza, elbette varsa bu bombayı etkisiz hale getirmeye müsaade vermesini istiyoruz. Fakat Danimarka idaresine yaptığımız müracaata düşünmeleri gerektiği tarafında yanıt aldık. Uygun buldukları vakit bize yanıt vereceklerini söylediler. Bu türlü bilinmeyen bir karşılık aldık” sözlerini kullandı.

“ABD, Almanya’yı işgal etmeye devam ediyor”

Avrupa ülkelerinin bağımsız siyaset yürütemediklerini öne süren Putin, “Bence Avrupalılar bağımsızlık, egemenlik ve ulusal çıkar genini kaybetti. Burunlarına yahut başlarına ne kadar çok vururlarsa o kadar eğilir ve daha geniş gülümserler. Bunu düzeltmek çok güç. Günümüzün başkanlarının kuşağı bu türlü. Ulusal çıkar içgüdüsünü kaybettiler” dedi.

Almanya’ya değinen Putin, Almanya’nın, ABD denetimi olduğunu söz ederek, “Sorun şu ki, Avrupalı siyasetçiler İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Almanya’nın hiçbir vakit tam manasıyla hükümran bir devlet olmadığını açıkça söylediler. Sovyetler Birliği bir noktada güçlerini geri çekti ve ülkenin işgali manasına gelen bu aksiyonu sona erdirdi. Fakat bilindiği üzere ABD’liler için durum bu türlü değildi. Almanya’yı işgal etmeye devam ediyorlar” dedi. – MOSKOVA

Kaynak: Son Dakika

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir