Sivas Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Siyaset
  4. »
  5. Saadet Partisi Genel Lideri Karamollaoğlu, TV yayınında soruları yanıtladı Açıklaması

Saadet Partisi Genel Lideri Karamollaoğlu, TV yayınında soruları yanıtladı Açıklaması

SoleKinG SoleKinG -
17 0

Saadet Partisi Genel Lideri Temel Karamollaoğlu, ana muhalefet başkanının cumhurbaşkanı adayı olmasını doğal karşıladığını belirtti.

Karamollaoğlu, TV100 kanalında soruları yanıtladı, gündeme ait açıklamalarda bulundu.

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmesinde adaylık üzerinde konuşup konuşmadığına ait soruya Karamollaoğlu, adaylık üzerinde konuşmadıklarını söyleyerek, “Ana muhalefet partisi önderi elbette cumhurbaşkanı olmayı istek eder. Bunu natürel olarak karşılarım. Bunun karşılığını kendisi de kesinlikle kıymetlendirmeli. Seçim bir bakıma garanti olmalı. Ben bir ana muhalefet partisi önderinin ‘Ben aday değilim’ demesini makul bulmam.” diye konuştu.

Karamollaoğlu, “Sizin bir adayınız var mı?” sorusu üzerine “Yok, şimdiye kadar bir aday üzerinde hiç durmadık. Şu ana kadar hiçbir mevzuda kanaatlerin ağırlaştığı bir aday adayı şimdi gündeme gelmedi bizde.” tabirlerini kullandı.

Cumhurbaşkanı adayının belirlenmesinin altılı masanın dağılmasına neden olabileceği savlarına ait soruyu cevaplayan Karamollaoğlu, “Yok, ben o denli bir telaş taşımıyorum. Yani bu kadar uzaklık kat ettikten sonra denizi geçip derede boğulursak bu mantıklı bir şey olmaz.” açıklamasını yaptı.

Sarsıntı bölgesindeki kriz merkezlerini ziyaret ettiğini tabir eden Karamollaoğlu, depremzedelerin problemlerinin çözülmesinin öncelik olduğunu lisana getirdi.

İktidarın zelzele sonrası krizi yönetemediğini savunan Karamollaoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın zelzele sonrası atılacak adımlarla ilgili muhalefete de müracaatı gerektiğini söyledi.

Millet İttifakı’nın adayının kim olacağı sorusu üzerine Karamollaoğlu, başından beri aday üzerinde konuşmadıklarını belirtti.

Adaylık sıkıntısını genel çizgileriyle değerlendirdiklerini bildiren Karamollaoğlu, “Biz bu adayla ister genel liderlerden olsun ister dışardan bu ülkeyi yönetirken bir mutabakat metni deklare edeceğiz. Aday belirli olduktan sonra bu aday nasıl çalışacağını, parti başkanlarıyla nasıl bir diyalog içerisine gireceğini, kararları nasıl alacağını deklare edecek.” değerlendirmesinde bulundu.

Seçilen cumhurbaşkanının bütün yetkilere sahip olacağını belirten Karamollaoğlu, “Biz ona diyoruz ki ‘Bu yetkilerini kullanırken lütfen bizimle istişare ederek kullan, bu mevzuda mutabakat sağlayalım’. Diyeceğiz ki ‘Evet, adayımız falanca kişidir ve bu kişi Türkiye’yi yönetirken 6 siyasi partinin genel liderleriyle mutabakat içinde yürütecek’. Partilerin çıkardıkları oya nazaran de aşikâr sayıda işte takriben 20-22 civarında bakanlık olacak. Bu bakanlıklar da partiler ortasında hisse edilecek. Her parti en azından bir bakanlıkta tesirli olacak.” dedi.

Genel liderlerden birinin aday olmasının mutabakatı güçlendireceğini tabir eden Karamollaoğlu, mutabakatın konusunda rastgele bir sorun görmediğini kaydetti.

Kaynak: Son Dakika

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir