Sivas Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türkiye Sigortalar Birliği Lideri Benli: “Bölgede Zelzele Teminatı İçeren Toplam Poliçe Sayısı 4 Milyon Civarında”

Türkiye Sigortalar Birliği Lideri Benli: “Bölgede Zelzele Teminatı İçeren Toplam Poliçe Sayısı 4 Milyon Civarında”

SoleKinG SoleKinG -
19 0

Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Atilla Benli, Kahramanmaraş merkezli zelzelelerin etkilediği 11 kentteki, mecburî sarsıntı sigortasının yanında, sarsıntı teminatı içeren; kasko, yangın, hayat ve ferdi kaza sigorta poliçeleri de hesaba katıldığında, sarsıntı teminatı içeren toplam poliçe sayısının 4 milyon civarında olduğunu açıkladı. Benli, “Hasar gören sigortalılarımızın hayatlarını kolaylaştırmak için üzerimize düşen vazifeleri acilen yapıyoruz, bölümümüz hasar ödemelerine başladı” dedi.

Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Atilla Benli, bugün yaptığı yazılı açıklamada, Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 şiddetindeki 2 büyük zelzele sonrası yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi paylaştı. Etraf ve Şehircilik Bakanlığı gruplarının, afet bölgesindeki hasar tespit çalışmalarının devam ettiğini belirten Benli’nin açıklaması şöyle:

“SİGORTA BÖLÜMÜ BUGÜNLER İÇİN VAR: Yüzyılın en büyük afetiyle karşı karşıyayız, lakin sigorta kesimi bugünler için var. Ziyanların bir an evvel giderilebilmesi ve hasar tazmin sürecinin süratle işletilebilmesi için tüm sigorta şirketleri olarak hasar sürecinin hızlandırılmasından, davet merkezlerinde zelzeleden ziyan görenlere başka sınırların açılmasına ve bölgede hasar bağlantı merkezlerinin kurulmasına kadar bir dizi tedbir aldık ve almaya devam ediyoruz.

BÖLGEDE SARSINTI TEMİNATI İÇEREN TOPLAM POLİÇE SAYISI 4 MİLYON CİVARINDA: Zorunlu zelzele sigortasının yanında zelzele teminatı içeren; kasko, yangın, hayat ve ferdi kaza sigorta poliçelerini de hesaba kattığımızda bölgede zelzele teminatı içeren toplam poliçe sayısı 4 milyon civarında.

HASARLARIN TELAFİSİ ANA İŞİMİZ: Sigortanın kıymeti maalesef bu türlü vakitlerde daha düzgün anlaşılıyor. Hasarların telafisi ana işimiz ve bunu poliçe koşulları doğrultusunda en yanlışsız halde yapacağız. Sigorta bölümü olarak, kayıpların giderilmesi ve bölgenin tekrar ayağa kaldırılması için başlatılan seferberlikte üzerimize düşen vazifeleri birlik ruhu ile yerine getiriyoruz ve getirmeye devam edeceğiz.

SİGORTA KESİMİ BÖLGEYE KIYMETLİ SEVİYEDE TIPKI VE NAKDİ TAKVİYELERDE BULUNDU: Sigorta dalı afetzedelere, sigorta acentelerine ve bölgede yaşayan çalışanına yardım ve dayanakta bulunmak üzere, sarsıntıların çabucak akabinde toplanılan birebir ve nakdi yardımları Kızılay ve Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı (AFAD) aracılığıyla ulaştırdı. Birliğimize üye şirketler, ‘Sigorta Değer Bilmektir’ anlayışıyla zelzelenin birinci anlarından itibaren bölgeye kıymetli seviyede birebir ve nakdi takviyelerde bulundu.

HASAR ÖDEMELERİNE BAŞLANDI: Çevre ve Şehircilik Bakanlığı uzmanları afet bölgesindeki hasar tespitine devam ediyor. Biz de süreçleri hızlandırmak için Bakanlığın raporlarına ve Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) ödemelerine paralel aksiyonlar alıyoruz. Sarsıntı sonrasında DASK hasar ödemelerine süratlice başladı. Ayrıyeten birçok şirketimizin ‘mobil hasar dayanak noktaları’ da bölgede devreye girdi. Şirketlerimizin hasar yöneticileri ile 200’den fazla eksperimiz alanda tespitlerini yapıyorlar. 1000’i aşkın çalışanımız hem takviye çalışmalarına katılıyor hem de hasar gören sigortalılarımızın hayatını bir nebze kolaylaştırmak için süreçleri acilen işletiyor.

ÇALIŞMALARIMIZA ‘SİGORTA DEĞER BİLMEKTİR’ ANLAYIŞIMIZLA DEVAM EDECEĞİZ: Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) başta olmak üzere, sigorta sektörü ‘tek yürek’ halinde bu inanılmaz süreci sigortalılar açısından kolaylaştırmak için canla başla çalışıyor. Bölümümüz bu tıp süreçleri yönetebilecek tecrübede ve güçtedir. Çalışmalarımıza her zamanki üzere ‘Sigorta Değer Bilmektir’ anlayışımızla devam edeceğiz.”

Kaynak: Son Dakika

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir