Sivas Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. İstanbul’daki belediyelerin depremzedelere takviyeleri sürüyor

İstanbul’daki belediyelerin depremzedelere takviyeleri sürüyor

SoleKinG SoleKinG -
15 0

İstanbul’daki belediyeler, 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli sarsıntılardan etkilenen bölgelerde yardım çalışmalarına devam ediyor.

Ümraniye Belediyesi Kahramanmaraş’ın Onikişubat ilçesinde konteyner kent kuruyor. 500 adet yapılacak konteyner meskenlerde, koltuğundan masasına, halısından diş fırçasına kadar her türlü ayrıntıya yer verilecek. Ayrıyeten, konteyner kentte çamaşırhane, kafeterya, market, sıhhat merkezi, mescit ve çocuk oyun alanı üzere toplumsal donatı alanları da bulunacak.

İmalatı özel yapılan, her biri 3×7 metre ölçülerinde, 21 metrekareden oluşan, 2 oda, mutfak ve banyo-tuvalet kısımlarını içeren konteyner konutlarda, 7-8 kişilik bir aile kalabilecek. “TSE-CE” dokümanlı materyallerden yapılan konutlarda ısı ve ses yalıtımı da yer alıyor.

Kurulumun tamamlanmasının akabinde konteyner kentte yaşayacak ailelerin bir sene boyunca besin muhtaçlıklarını da belediye sağlayacak. Belediye, bu gereksinimlerin karşılanması için bir yardım kampanyası başlattı.

Bu kapsamda, 655 lira fiyatındaki yardım kolisinde 1 litre yağ, 2 kilogram pirinç, 2,5 kilogram mercimek, 2 kilogram çay, 3 kilogram şeker, 3 kilogram makarna, 2 kilogram nohut, 1 kilogram kuru fasulye, 3 kilogram bulgur ve 3 kilogram un yer alacak.

Yardımda bulunmak isteyenler, “Ümraniye Belediyesi Afet Bölgesi Konteyner Kent Yardım” hesabı üzerinden kampanyaya katılabilecek.

Öte yandan belediye, zelzele bölgelerinde kurulan süreksiz hayat alanları ve etraf sıhhati için Onikişubat ilçesinde 7 gün 24 saat paklık hizmeti veriyor.

Belediye gruplarının 40 işçi, 4 çöp kamyonu ile yürüttükleri paklık çalışmaları kapsamında, bilhassa çadır kentin etrafı, mescitler, parklar, tuvaletler, cadde ve sokaklar nizamlı olarak dezenfekte edilip temizleniyor.

“Bağcılar Mahallesi” konteyner kenti

Bağcılar Belediyesi ise zelzelenin etkilediği yerlerden biri olan Malatya’nın Battalgazi ilçesinde meskenleri yıkılan ve binaları ağır hasar alan depremzedeler için 50 dönümün üzerindeki alanda 500 konteynerden oluşan “Bağcılar Mahallesi” isimli konteyner kent kuruyor.

Belediye, Battalgazi Hanımın Çiftliği mevkiine konteyner kent kurmak için hazırlıklara başladı. Depremzede aileler, kalıcı konutlar yapılana kadar burada barınacak.

Kaynak: Son Dakika

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir