Sivas Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, Berlin’de 54. Memleketler arası Turizm Borsası Fuarı’na katıldı Açıklaması

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, Berlin’de 54. Memleketler arası Turizm Borsası Fuarı’na katıldı Açıklaması

SoleKinG SoleKinG -
11 0

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Alman sivil toplum kuruluşları (STK) ve tıp operatörleri, Türkiye’nin performansından epeyce memnunlar. Türkiye’nin şu anda başkan pazar olduğunu söylüyorlar. Değerli olan bu pazarın gelişerek devam etmesi. Biz de o tarafta stratejilerimizi geliştiriyoruz.” dedi.

Bakan Ersoy, Almanya’nın başşehri Berlin’de düzenlenen 54. Memleketler arası Turizm Borsası (ITB) Fuarı’na katıldı.

Türk şirketlerinin stantlarını ziyaret ederek bilgi alan Ersoy, ziyaretinin akabinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’yi 2022’de 51,4 milyon turistin ziyaret ettiğini ve turizm gelirinin 46,3 milyar dolara ulaştığını anımsatarak, Türkiye’nin Kovid-19 salgını öncesi 2019 yılı sayıları ile kıyaslandığında turizm ülkeleri içinde en uygun performans gösteren ülke olmayı başardığını söyledi.

Bu başarıda Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın (TGA) 200’den fazla ülkede yaptığı tesirli ve ağır tanıtımın çok büyük hissesi olduğunu vurgulayan Ersoy, turizm kesiminin oyuncularının azimlerinin ve kriz süreçlerini yönetme kabiliyetlerinin büyük rol oynadığını anlattı.

“Rezervasyon akışı son birkaç haftada tekrar süratli bir halde artmaya başladı”

Ersoy, bakanlık ve bölüm temsilcileri olarak 2023’e çok yeterli hazırlandıklarını belirterek, şöyle devam etti:

“İlk rezervasyonlara, ocak ayındaki gerçekleşmelere baktığımız vakit geçen seneye kıyasla sayıların çok önemli halde arttığını gördük. 6 Şubat’ta yaşadığımız sarsıntı sonrası ileriye dönük rezervasyonlarda kısmi azalmalar olsa da 27 Şubat prestijiyle Turizm Geliştirme Ajansımız tekrar çok ağır tanıtım ve halka münasebetler faaliyetlerine başladı. Şu anda rezervasyon akışı son birkaç haftada tekrar süratli bir formda artmaya başladı. İnşallah 2023 yılı için koyduğumuz maksatlara de daima birlikte devlet kesim el ele vererek ulaşacağız. Devlet ve kesim ele ele vererek 2020, 2021 ve 2022’de çok sıkıntı bir süreci başarılı bir formda yönettik, sonuçlarını daima birlikte gördük. İnşallah 2023’de de tıpkı stratejiyle, devlet dal ele ele vererek bu süreci muvaffakiyetle yöneteceğimizi düşünüyoruz. Kıymetli olan yıl başında koyduğumuz sektörel gayelere 2023 yılında ulaşmayı sağlamak.”

Berlin’deki cins operatörleri ve hava yolu şirketleriyle görüşmeler yaptıklarını aktaran Ersoy, onların da mart ayında rezervasyon akışının tekrar hızlandığını, Türkiye’nin pasta hissesinin yüksek olduğunu belirttiğini kaydetti.

Ersoy, “Bu hareketlilik Almanya’dan Türkiye’ye tekrar önemli bir rezervasyon akışının olacağını gösteriyor. Bu da bizim açımızdan sevindirici.” dedi.

Almanya’dan daha fazla turistin Türkiye’ye gelmesi konusunda ise Ersoy, “Alman STK ve çeşit operatörleri, Türkiye’nin performansından hayli memnunlar. Türkiye’nin şu anda başkan pazar olduğunu söylüyorlar. Kıymetli olan bu pazarın gelişerek devam etmesi. Biz de o istikamette stratejilerimizi geliştiriyoruz. Almanya geçen sene Türkiye’ye 5,7 milyon civarında turist gönderdi. Geçmişe baktığımız vakit rekor denebilecek bir sayı. İnşallah bu sene de bu sayıyı artırmayı hedefliyoruz. Onların da beklentisi bu istikamette.” diye konuştu.

Türkiye’nin pazarı çeşitlendirme stratejisi

Ersoy, Türkiye’nin turizmde 2018 prestijiyle bir strateji değişikliğine gittiğini hatırlatarak, Türkiye’nin artık aşikâr klasik pazarlara yüklenmek dışında pazar çeşidine daha çok değer verdiğini vurguladı.

Bakan Ersoy, Türkiye’nin birçok destinasyondan rezervasyon alma uğraşı içinde olduğunu belirterek, “Bu bize hem pazar çeşitliliği hem de nitelikli turistin daha ağır bir biçimde ülkemize gelmesini sağlıyor. Bunun sonuçlarını da görüyoruz. Ne kadar çok pazar çeşitliliğine erişebilirseniz o kadar krizlere karşı bağışıklık geliştirmiş, kendinizi müdafaa altına almış olursunuz.” tabirlerini kullandı.

Türkiye’de turizmin sürdürebilir olması için çalışmalar yaparak otellerin gereksinimlerini karşıladıklarını vurgulayan Ersoy, Türkiye’nin bu bahiste öncü rol oynayacağını kaydetti.

Sağlık turizmini artırma hedefi

Türkiye’nin global sıhhat turizmi pastasından da önemli bir hisse beklentisi olduğunu kaydeden Ersoy, hem sıhhat hem de turizm bölümünün buna eğilmiş durumda olduğunu söyledi.

Ersoy, “Devlet olarak sıhhat turizmi için Sıhhat Bakanlığı ile işbirliği içerisindeyiz. Onlara yönelik yeni bir web sitesini devreye alıyoruz. Türkiye’nin bununla ilgili çalışmaları son 4 yıldır artırarak devam ediyor. Bundan sonra daha da odaklanarak devam edeceğiz. Bizim beklentimiz yüksek. Türkiye bugüne kadar önemli gelir elde etmeye başladı, bundan sonra da artarak, katlayarak devam edecek diye düşünüyorum.” diye konuştu.

Kaynak: Son Dakika

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir