Sivas Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Siyaset
  4. »
  5. İsrail Ulusal Güvenlik Bakanı Ben-Gvir, Tel Aviv polis şefini misyondan aldı

İsrail Ulusal Güvenlik Bakanı Ben-Gvir, Tel Aviv polis şefini misyondan aldı

SoleKinG SoleKinG -
11 0

İsrail Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, Başbakan Binyamin Netanyahu hükümetinin tartışmalı yargı ıslahatına yönelik protestolardaki yetersiz tavrı nedeniyle Tel Aviv polis şefi Amichai Eshed’i misyondan aldı.

İsrail’de Başbakan Binyamin Netanyahu hükümetinin tartışmalı yargı ıslahatına yönelik protestolar devam ediyor. İsrail Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, kitlesel protestolardaki yetersiz müdahalesinden ötürü Tel Aviv polis şefi Amichai Eshed’i misyondan aldı. Ben Gvir ve İsrail polisi tarafından ortak yapılan açıklamada, Eshed’in polis eğitim departmanı ile ilgili bir misyona getirileceği belirtildi. İsrail polis şefi Kobi Shabtai de vazife değişikliğini onayladı.

Öte yandan, geçtiğimiz hafta protestoların devam ettiği günlerde Eshed’in tatilde olduğu sav edildi.

Tartışmalı yargı reformu

Yüksek Mahkeme’nin yetkilerinin sonlandırılmasını, meclisin mahkeme kararlarını geçersiz kılmasını ve yargının yargıçların seçimi üzerindeki tesirinin azaltılmasını içeren ıslahatın yasalaşması için mecliste yapılacak 3 oturumda da onay alması gerekiyor. İsrail’in yazılı bir Anayasası bulunmazken, Yüksek Mahkeme en yüksek yargı mercii olarak misyon yapıyor. İsrail’de devletin işleyişine, idaresi ile insan hak ve özgürlüklerine ait “temel yasalar” bulunuyor. Yüksek Mahkeme, Anayasa taslağı olarak kabul edilen “temel yasalara” ters olduğu gerekçesiyle meclisin çıkardığı kanunları bozma yetkisine sahip. – TEL AVİV

Kaynak: Son Dakika

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir