Sivas Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Florida’da bulunan Walt Disney cümbüş merkezinin “özerkliği” feshedildi

Florida’da bulunan Walt Disney cümbüş merkezinin “özerkliği” feshedildi

SoleKinG SoleKinG -
20 0

NEW Florida Valisi Ron DeSantis, eyalette bulunan ünlü cümbüş merkezi Walt Disney World’un özel idare ayrıcalığını fesheden maddeyi imzalayarak yürürlüğe koydu.

DeSantis, Lake Buena Vista’daki imza merasiminde, “Bugün kurumsal krallık nihayet sona eriyor. Kasabada yeni bir şerif var ve hesap verebilirlik günün nizamı olacak.” diye konuştu.

Disney World’un 1960’lardan beri, Florida eyaletindeki hiçbir şirket yahut bireyin sahip olmadığı ayrıcalıkların tadını çıkardığını belirten DeSantis, “Herkesin uymak zorunda olduğu kanunlardan muafiyetleri vardı. Adil vergi hisselerini ödemeden büyük ölçülerde yardım alabildiler. Bunun gerçek olmadığına inanıyoruz.” dedi.

DeSantis, Walt Disney World’un artık eyaletteki başka gibisi tema parklarıyla birebir muameleye tabi olacağını kaydetti.

Yeni yasa, DeSantis’in, Disney bölgesinin Florida’daki tema parkı mülklerinde sağladığı hükümet hizmetlerini denetlemek için beş üyeli bir konsey atamasını gerektiriyor.

2024 Başkanlık seçimleri için Cumhuriyetçi partinin en güçlü adaylarından biri olarak gösterilen DeSantis ile Walt Disney şirketi ortasındaki gerginlik geçen yıl haberlere yansımıştı.

ABD medyasında çıkan haberlerde, şirketin, eyaletteki LGBT siyasetlerine yönelik tenkitleri ve Demokratları desteklemesi üzerine eyaletin Cumhuriyetçi idaresi ile ortalarının açıldığı biçiminde yorumlara yer verilmişti.

Florida’nın Cumhuriyetçi yüklü meclisi de nisan 2022’de Walt Disney World’un özel idare ayrıcalığını feshedecek yasa tasarısını geçirmişti.

Bu yasa, turistlerin uğrak yeri olan cümbüş şirketinin bulunduğu alanın tek planlama yetkisini Walt Disney World’un elinden alırken, ayrıyeten şirketi eyalette daha fazla vergi ödemek zorunda bırakacak.

1960’larda Reedy Creek Düzgünleştirme Bölgesi olarak bilinen 27 bin dönümlük alana, arazinin planlama ve geliştirilmesi konusunda kendilerine sağlanan ayrıcalık ile kurulan Walt Disney World cümbüş merkezinin yaklaşık 60 bin çalışanı bulunuyor.

Kaynak: Son Dakika

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir